Dla lubiących czytać


Pomysł – strona

Osiem lat prowadzenia domu, przeżytych chwil, doświadczeń i wielu różnorodnych sytuacji, zainspirowało mnie do stworzenia stron internetowych jako nowoczesnej książki, którą zawsze chciałem napisać. Wiele pomysłów jest opisanych na moich stronach tak, aby każdy czytelnik mógł zobaczyć czym jest pomysł Koguta domowego.

Następnym krokiem jest komunikacja z czytelnikami i tutaj doskonale sprawdza się Internet. Komunikatory dają możliwość rozmowy i korespondowania praktycznie z całym światem. Książka drukowana wymaga sporego nakładu pracy i nie wiem jak zostałaby przyjęta. Internet powoduje sprawdzenie moich pomysłów na bieżąco i ewentualne dodatkowe informacje, którymi można podzielić się z czytelnikami.

Stąd konwencja bloga jako głównego sposobu rozmowy z czytelnikami.

Korzystam także z:

Tweeter – świetny sposób na szybką myśl, która w danej chwili mnie naszła;

Facebook – doskonałej platformy zwiększenie zasięgu dotarcia z moim przekazem,

zwykłego telefonu komórkowego – bo nieraz każdy ma po prostu ochotę pogadać,

klasycznej poczty e-mail na większą korespondencję

platformy Skype – gdyby ktoś chciał mi cokolwiek pokazać.

Ja, Kogut – strona

Witam wszystkich.

Jestem mężczyzną prowadzącym gospodarstwo domowe. Swoją wiedzą, pomysłami, doświadczeniem chcę podzielić się z Wami, Drodzy Czytelnicy.

Moim celem jest, aby każda osoba odwiedzająca mój blog, mogła znaleźć radę, informację, doświadczenie lub zwyczajnie pogadać ze mną.

W prowadzeniu domu mam ośmioletnią praktykę i wiele sytuacji już przeszedłem. Myślę, że moje doświadczenie jest duże.

Przeszedłem drogę niemowlęctwa, przedszkola, szkoły podstawowej, a obecnie już gimnazjum. Oczywiście moich dzieci.

Mam 14-letnią córkę i 11-letniego syna.

Przekaz idei – strona

Wiedza i doświadczenie to jest początek drogi. Najważniejszą sprawą jest móc podzielić się z Czytelnikami i być w bieżącym kontakcie. O samej idei można poczytać na mojej autorskiej stronie internetowej (wkrótce uruchomienie), a ja chcę powiedzieć, że bardzo się cieszę z możliwości bezpośredniej interakcji z chętnymi poznania nowych idei, pomysłów i przeżyć, ujętych w niekonwencjonalną formę przekazu.

Jest to mój pierwszy blog, więc bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc w poprawkach, a ja obiecuję, że będę się do nich stosować.

Pozdrawiam Kogdom

 

Porady – strona

Strona ta będzie poświęcona drobnym poradom życia codziennego.

Generalnie jak funkcjonować, to każdy wie. Ja chcę skupić się na drobnych rzeczach w prowadzeniu domu, które mogą czasami ułatwić nam życie albo też skomplikować.

Stronę podzieliłem na kilka podstron z różnych zakresów pracy Koguta domowego.

Zamiarem moim jest wsparcie w drobiazgach.

Mam nadzieję, że przy wsparciu Czytelników bloga uda nam się z czasem stworzyć bazę danych drobnych rzeczy i spraw ułatwiających funkcjonowanie domu.

Sprzątanie – podstrona do Porady

Na sprzątanie nie ma mocnych. Jest to najcięższa praca wykonywana przez Koguta domowego, ale jednocześnie po jej wykonaniu efekt jest natychmiastowy – dom pachnie czystością i świeżością.

Każdy ma swój styl sprzątania, ja mogę powiedzieć, że tak jak wszystko w tej pracy, tak i sprzątanie mam poukładane.

Robię zawsze w piątek dzień gospodarczy, w trakcie, którego dokładnie wszystko czyszczę:

Zaczynam zawsze od wytrzepanie dywaników i chodników, aby nie nosić kurzu w czasie sprzątania.

Następnie biorę się za łazienkę, bo tam zawsze po sprzątaniu najładniej pachnie.

Teraz przechodzę do kuchni, w czasie całego tygodnia zawsze najwięcej się osadza różności na powierzchniach.

Po kuchni czas na duży pokój i po kolei pokoje dzieci. Tutaj jest zawsze najmniej do czyszczenia, ale za to dużo do układania do szaf.

Po wyczyszczeniu wszystkich powierzchni biorę się za odkurzanie, a na końcu myję podłogi.

Najprzyjemniejszym zakończeniem porządków tygodniowych jest położenie czystych serwetek na stół.

Jeżeli chodzi o chemię gospodarczą, to tu po wielu próbach znalazłem środki czyszczące, które spełniają moje oczekiwania. Należy przetestować kilka rodzajów i różne firmy. Na pewno po kilku sprzątaniach znajdziemy te, które nam najbardziej odpowiadają.

Oprócz cotygodniowego czyszczenia domu, codziennie także staram się po posiłkach dokładniej wyczyścić powierzchnie w kuchni – zawsze na kuchence i zlewozmywaku są jakieś drobne osady od gotowania i po tygodniu mogłoby nazbierać się ich sporo.

Do tych obowiązków dochodzą jeszcze trzy lub cztery wielkie sprzątania świąteczne i wakacyjne – ale to już temat chyba na osobny blog. Na całe szczęście w tak gigantyczne porządki mocno angażuje się żona i nie zatrważają mnie one tak, jak na początku mojej opieki nad domem.

Zakupy – podstrona do Porady

Zaopatrzenie domu dzielę sobie na trzy części: codzienne drobne zakupy spożywcze, zakupy spożywcze na weekend i większe zakupy raz w tygodniu.

Drobne codzienne zakupy – świeże pieczywo – codziennie rano zaczynam dzień od tej czynności, nabiał – serki, jogurty, mleko, napoje owocowe dla dzieci, wędliny w niewielkich ilościach – najwyżej na dwa dni (inaczej potrafią być już na trzeci dzień nieświeże, a smaczniej jest jeść pachnącą i świeżą szyneczkę lub kiełbasę), mięso i warzywa na obiad.

Zakupy weekendowe – trzeba kupić więcej produktów spożywczych, bo w niedzielę nie chce biegać się po sklepach. W większości są to produkty spożywcze – pieczywo, nabiał, wędliny, mięso soki owocowe, warzywa, owoce – trzeba się trochę po sklepach i targu nabiegać. Dzięki temu moim ulubionym posiłkiem jest sobotnie śniadanie – z pachnącym chlebem na stole i pokrojonymi pomidorami na talerzu. Polecam (oprócz tego są oczywiście na stole inne potrawy).

Tygodniowe sprawunki robię, w poniedziałek – kiedy dzieci są w szkole. Wtedy też kupuję większość potrzebnych produktów przemysłowych – kosmetyki, chemia gospodarcza, drobne rzeczy domowe.

Jest to w miarę dobrze funkcjonujące zaplanowanie – także wydatków. W ciągu dnia praktycznie codziennie zdarza mi się kupować różne drobiazgi, ale to tylko jest niewielkie uzupełnienie zapasów.

Zakupy to ważna sprawa, warto przemyśleć sobie co potrzebujemy – zaoszczędzimy dzięki temu czas na niepotrzebne bieganie po sklepach i oczywiście pieniądze, bo nie będziemy wydawać na produkty, których nie zjemy – na przykład z powodu utraty terminu ważności.

Wszystkie produkty sprawdzam co do terminu przydatności do spożycia i najniższej ceny. Wiele rzeczy kupuję w różnych sklepach w zależności od aktualnej promocji na dany produkt.

Na zakupy przeznaczam określoną kwotę z podziałem na wydatki dnia powszedniego i budżet weekendowy.

Taka samodyscyplina sprzyja ograniczeniu wydatków i po prostu oszczędzaniu pieniędzy.

Pranie –podstrona do porady

Generalnie to pierze pralka. W naszym domu praniem zajmuje się żona, był jednak czas (na początku nowego stylu), że pranie robiłem także ja. Właściwie jest to jedna z najprostszych czynności domowych.

Zwrócić należy jedynie uwagę na odpowiedni rozdział ubrań pod względem koloru. Mocno kolorowe rzeczy pofarbują te jaśniejsze, a mimo wszystko szkoda.

Podział kolorów:

  • białe – z białymi można prać bardzo jasne beżowe, różowe, bardzo jasne szare, można spróbować też z błękitami
  • czarne – z czarnymi można prać granatowe, niebieskie, brązowe, ciemnoszare
  • kolorowe – wszystkie pstrokate i intensywnie barwne
  • czerwone prałem zawsze osobno

Dobór kolorów do prania jest indywidualny i trzeba czasami zrobić jedno czy dwa prania więcej, aby nie pofarbować ubrań. Zawsze kiedy miałem wątpliwość, robiłem na ubrania z grupy ryzyka farbowania, osobne pranie. Lepiej zrobić jedno dodatkowe, niż stracić naprawdę super ubrania.

Dobór środków piorących też jest subiektywny, obecnie żona pierze z dodatkiem kapsułek piorących i bardzo je sobie chwali. To jednak dobrze jest wypróbować samemu. Zwrócić można uwagę na to, czy dany środek nie podrażnia skóry, zwłaszcza u dzieci.

Życzę udanego prania.

Gotowanie – podstrona do: Porady

Tę część dedykuję całkowitym amatorom i początkującym w kuchni. Dla wytrawnego kucharza moje uwagi mogą okazać się zbyt proste, ale taka osoba mogłaby mnie wiele nauczyć. Strona jest przeznaczona gównie dla Koguta zaczynającego swoją kulinarną przygodę.

Kiedy zaczynałem prowadzić dom, to właściwie potrafiłem zrobić kawę i herbatę i jakieś bardzo, bardzo proste potrawy. Dla lepszego funkcjonowania domu należało nauczyć się coś ugotować. W tej chwili umiem przyrządzić już nawet dość skomplikowane potrawy – na początku więc proszę się nie martwić brakiem doświadczenia w kuchni. Wszystkiego można się nauczyć. Oczywiście nie jestem wytrawnym kucharzem, ale dzieci głodne nie chodzą, zdrowie też sprzyja i nie zdarzają się problemy gastryczne.

Najważniejsze w gotowaniu dla Koguta domowego (który wcześniej nie gotował i przygotowywał posiłków) jest to, aby zaczynał od prostych potraw, które pokażą sposób przygotowywania i działanie kuchni – rosół, jajecznica, ryż ze śmietaną, pieczeń w piekarniku. Przyjdzie czas na bardziej wyszukane dania.

Sam zaczynałem od rosołu z kurczaka – wystarczy kupić kawałek kurczaka, włoszczyznę i przyprawy, gotować to przez około 50 minut i wychodzi całkiem smaczny rosół.

Prostym sposobem na smaczne potrawy jest także pieczenie mięsa w piekarniku. Można kupić gotowe, zamarynowane mięso i piec według przepisu na opakowaniu, można też kupić samemu kawałek na przykład schabu i zamarynować go gotową marynatą.

Stosowanie gotowych mieszanek sosów, marynat, przypraw, mieszanek wymaga dokładnego pilnowania czasu przyrządzania i doboru składników. Wszyscy producenci właściwie zamieszczają dokładne przepisy i wystarczy tylko je stosować. Dobrym sposobem na zwiększenie domowego menu jest także podpatrzenie jak gotują osoby z naszego najbliższego otoczenia z większą praktyką i doświadczeniem w tym zakresie.

Po kilku tygodniach sami zaczniecie eksperymentować i przyrządzać coraz bardziej skomplikowane i złożone dania.

W miarę prostym posiłkiem do przygotowania jest kolacja. Wystarczy pamiętać o zrównoważonym doborze potraw, myciu warzyw przed podaniem, ładnym ułożeniem talerzy z potrawami na stole, a posiłek będzie wszystkim smakować. Śniadanie też nie nastręcza wielu trudności – trzeba tylko je codziennie rano jeść. Dzieci warto nauczyć, aby przed wyjściem do szkoły zawsze zjadły jakieś nawet nieduże śniadanie. Dzięki temu będą miały aktywniejszy dzień bez bólu brzucha z powodu głodu.

Dobrze jest też czasami zmieniać repertuar dań, bo nawet najsmaczniejsze potrawy mogą się znudzić – sam tego doświadczyłem i pracuję teraz nad tym, aby dość często zmieniać chociażby rodzaje pieczywa czy wędlin.

Gotowanie na początku wydaję się bardzo trudne – i rzeczywiście takie jest. Lecz w zakresie pracy Koguta domowego można naprawdę nauczyć się smacznie i zdrowo gotować.

Warto też pamiętać, żeby składniki były świeże i kupowane z pewnych źródeł.

Potrawy także muszą być dopasowane do wieku dziecka.

Zawsze też, na początku kucharzenia i w chwilach zwątpienia w swoje umiejętności, pomoże żona – bądź podpowie, bądź pokaże metodę przyrządzania posiłków.

Smacznego

Czas wolny – strona

Kogut domowy obowiązków i pracy ma w ciągu dnia bardzo dużo. Najwięcej rano oraz po południu i wieczorem.

Warto sobie w ciągu dnia zawsze wygospodarować dwie, trzy godziny tylko dla siebie i spędzić je w sposób, który nam pozwoli złapać oddech. Jest to bardzo ważne z jednego powodu – człowiek nie jest maszyną i potrzebuje chwili wytchnienia. W przeciwnym przypadku grozi gospodarzowi permanentne i długotrwałe zmęczenie.

Ta chwila wolna powinna być przeznaczona na czynności, które oderwą nas od rutyny i pozwolą pomyśleć o czymś innym.

Sposobu na to nie mam, ponieważ każdy człowiek inaczej odpoczywa i inne czynności dają mu relaks.

Zawsze staram się o tym nie zapominać. Trochę luźniejszy jest weekend, ale mniejsza ilość obowiązków gospodarczych przekłada się na to, że dobrze jest poświęcić ten czas na wspólne przebywanie i aktywność z dziećmi i żoną.

Życzę wszystkim Kogutom domowym miłego relaksu.

Edukacja – strona

Stronę dotyczącą edukacji dzieci podzieliłem na części zgodne z procesem edukacyjnym.

W każdym okresie praca z dziećmi jest bardzo wymagająca, a na efekty trzeba długo czekać – ale zawsze są.

Zmienia się harmonogram dnia, sposób żywienia, logistyka, czas poświęcony na wspólną naukę i zabawę.

Moje spojrzenie na naukę dzieci zawarłem na swojej stronie internetowej, w blogu chcę tylko pomagać w drobnych sprawach i podpowiadać sposoby na ulepszenie pracy Koguta domowego.

Żłobek – podstrona do: Edukacja

Czas niemowlęctwa jest przepięknym okresem w życiu dziecka i rodziców również. Dziecko jest całkowicie zależne od rodziców i potrzebuje najwięcej troski, miłości, opieki, czuwania, pielęgnacji i wielu innych wartości.

Dla początkującego Koguta domowego jest to czas pełen wyzwań i pracy. Pojawiają się sprawy, o których nie miał pojęcia – jak chociażby przewijanie czy karmienie butelką i różnego rodzaju przecierami. Wymaga to pełnej koncentracji i skupienia się tylko i wyłącznie na dziecku. Jest rzeczą naturalną, że potrzeba kilku tygodni, aby się w tym odnaleźć. Jednak po pierwszym okresie dochodzimy do pewnej wprawy. Większość czynności jest po prostu powtarzalna – karmienie, przewijanie, kąpiele.

W tym okresie pojawia się wiele niespodzianek.

Kogut domowy musi całkowicie skupić się na opiece na tak malutkim dzieckiem, czasami ciężko jest wypełniać inne domowe obowiązku – z powodu niewyspania, przeżywania chorób dziecka i odnalezienia się w tej sytuacji. Dobrze jest spokojnie robić swoje, a po dwóch, trzech miesiącach nie czuje się już zmęczenia, tylko radość z szybkiego w tym okresie rozwoju pociechy.

Ten czas, kiedy wszystkie swoje siły mamy skupić na dziecku, jest największym testem dla Koguta domowego. Ale nie ma się co martwić na zapas – każdy go przejdzie.

Ważne jest, aby dziecko czuło naszą obecność przez całą dobę i w każdej chwili.

Ważne jest także, aby Kogut domowy pomagał żonie w tym trudnym dla niej także okresie. Jego zadaniem powinno być maksymalne odciążenie jej we wszystkich domowych pracach (chyba, że sama będzie chciała coś robić), aby spokojnie mogła wrócić do pełni sił i cieszyć się rodziną.

W tym okresie trzeba bardzo trzymać się harmonogramu dnia i należy pamiętać, że rozkład ten ustala całkowicie niemowlak, a Kogut domowy ma ułożyć wszystkie pozostałe obowiązki według tego priorytetu.

Sytuacji w tym czasie jest tak wiele, że trudno jest cokolwiek podpowiadać. Kogut domowy sam znajdzie wiele rozwiązań i nauczy się pracować w nowej rzeczywistości.

Pewnym rozwiązanie jest oddawanie niemowlaka do żłobka na kilka godzin, ale zdecydowanie wspanialsze efekty daje niemowlakowi nasza opieka. Jeżeli nie zachodzi taka potrzeba, to nie powinniśmy zapisywać do żłobka.

Przedszkole – podstrona do: Edukacja

Wiek przedszkolny dostarcza nam wielu wspaniałych przeżyć. Dla koguta domowego jest to czas zmiany harmonogramu dnia, zmiany wielu obowiązków. Pojawiają się nowe – odprowadzanie dziecka do i z przedszkola, uczestniczenie w imprezach i uroczystościach przedszkolnych, bardziej aktywne formy spędzania czasu z dziećmi – sport, wycieczki. Dziecko też zaczyna częściej przechodzić różnego rodzaju infekcje, ale to jest naturalne, musi się przecież uodpornić na wszędobylskie wirusy i bakterie.

Z drugiej strony, Odchodzi na całodobowe czuwanie – dziecko jest codziennie przez kilka godzin w przedszkolu; przewijanie, trochę łatwiejsze żywienie – kilkuletni brzdąc może już jeść w większości potrawy, które spożywamy my wszyscy (oczywiście jeżeli lubi i jest przyzwyczajone do tego rodzaju dań).

Łatwiejszy jest także już kontakt z dzieckiem – same powie już, co potrzebuje, co mu dolega i o wielu sprawach już nam komunikuje (czasami aż za stanowczo). Można na tej podstawie planować swoje działania.

Wspaniała jest też w tym czasie zabawa i aktywny wypoczynek. Super są wycieczki rowerowe, gra w piłkę, wyjazdy pod namiot, gra w gry planszowe, wspólne oglądanie bajek w telewizji i szereg innych wspólnie spędzanych chwil.

Kogut domowy ma też już ułatwione zadanie, ponieważ ma za sobą naukę prowadzenia domu, a jeżeli dopiero zaczyna, to jest trochę odciążony przez obecność dziecka w przedszkolu.

Szkoła – podstrona do: Edukacja

Okres szkolny to czas największego samorozwoju Koguta domowego. Dzieci z natury są ciekawe świata i w szkole podstawowej ta strona ich aktywności mocno i szybko rozwija się. Uczniowi, oprócz codziennej opieki i troski o podstawowe potrzeby, należy zapewnić warunki do kształcenia. Każde dziecko chce, aby rodzic pomagał mu w nauce i o ile w klasach I-III jest to jeszcze w miarę łatwe, to w starszych klasach Kogut domowy powinien sam szukać wiedzy i przypominać sobie nabytą. Wszak każdy z nas ma wykształcenie, ale z upływem lat wiedza też się rozmywa. Żeby pomóc uczniowi, warto samemu sięgnąć po książkę i przypomnieć sobie wiedzę ze szkoły podstawowej, a potem gimnazjum.

Dodatkową korzyścią jest fakt, iż sami więcej wiemy.

W młodszych klasach warto poświęcić czas na pomoc dziecku w odrabianiu lekcji (lecz nie odrabiać za nie), przygotować do klasówki, podpowiedzieć jak ma zrobić pracę plastyczną i szereg innych prac. Oczywiście zmienia się rozkład dnia (znowu) i popołudnia i wieczory ze względu na naukę są najbardziej pracowitą porą dnia. Oprócz nauki, dziecko chce iść na podwórko, obejrzeć bajkę w telewizji i zwyczajnie poleniuchować. Rolą Koguta domowego jest dostosować rytm dnia do zwiększających się potrzeb ucznia. Istotną sprawą w tej kwestii jest również systematyczność rodziców. Zadania domowe najlepiej odrobić po krótkiej przerwie na obiad i odpoczynek, a nie zostawiać na wieczór lub następny dzień.

Dziecko po powrocie ze szkoły też jest zmęczone, a przekładanie zadań domowych wpływa na zakłócenie rytmu dziecka. Wieczór powinien być dla odpoczynku, wyjścia do kolegi lub koleżanki, obejrzenia bajki w telewizji czy zwykłej zabawy klockami. Warto pilnować systematyczności.

Szkoła jest też wyzwaniem dla rodzica prowadzącego dom. Oprócz zwyczajnych codziennych obowiązków domowych, trzeba zorganizować czas na naukę dziecka i samokształcenie, a przecież trzeba mieć też trochę czasu dla siebie – niestety wraz z rozwojem pociechy tego czasu mamy coraz mniej. I tutaj widać wielką korzyść z bycia Kogutem domowym. Jedno z rodziców jest zawsze do dyspozycji i to w każdej sprawie – zarówno szarości dnia codziennego, jak i w rozwoju umysłu i ducha dziecka.

Należy być także przygotowanym na niespodziewane wydarzenia w szkole (głównie pozytywne), infekcje i urazy dziecka (chociaż z każdym rokiem jest ono bardziej odporne i coraz mniej choruje).

Życzę owocnej nauki.

Zdrowie – strona

Zdrowie dziecka jest najważniejszą sprawą dla każdego rodzica.

Dla jego dobra powinniśmy racjonalnie i w sposób zrównoważony odżywiać się, dbać o ruch na świeżym powietrzu, uprawiać sporty, przestrzegać naturalnego cyklu dobowego (w dzień jesteśmy aktywni, w nocy śpimy). Taka aktywność pomoże nam uniknąć wielu przykrych zdarzeń oraz w razie choroby szybciej wyleczyć dziecko.

Każdy niemal instynktownie wie w jaki sposób dbać o zdrowie, czasami tylko zapominamy o przestrzeganiu wyżej opisanych zasad.

Rola Koguta domowego polega w tym zakresie na pilnowaniu zasad i systematycznym wsparciu dziecka w jego rozwoju.

Dzięki takiemu stylowi opieki, można skupić się na tej najważniejszej dla dziecka kwestii.

W tej części służę radą i opinią w tych zagadnieniach. Wiele chorób przeszedłem z dziećmi, sam również bywałem chory i wypracowałem sobie pewne sposoby, które są pomocne w takich sytuacjach.

 

Choroba – podstrona do Zdrowie

Zanim dzieci nabiorą odporności na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe, to minie kilka ładnych lat.

W kwestii chorowania dzieci mam zawsze jedną radę: Idź zawsze do lekarza rodzinnego, aby zdiagnozował chorobę, zalecił sposób leczenia i przypisał lekarstwa. Zawsze pytałem także lekarza o ewentualne zmiany w sposobie odżywiania i uzyskiwałem cenne wskazówki w tym zakresie.

Nie warto leczyć samemu i wymyślać na co dziecko jest chore. Najskuteczniejszym lekarstwem jest zawsze wizyta u lekarza.

W przypadku poważniejszych chorób zawsze trzeba iść do lekarza specjalisty.

Po wypisaniu recepty istotne jest, aby pilnować przyjmowania przez dziecko lekarstw. Jest to skuteczny sposób na wyleczenie. Czasami po czterech dniach, człowiek lekceważy lub zapomina o lekarstwach – cenne jest znalezienie w sobie siły na dokończenie kuracji według wskazań lekarza.

Kogut domowy w czasie choroby dziecka jest odciążony od innych swoich obowiązków (typu odprowadzanie do przedszkola, szkoły, wyjścia na podwórko i innych), więc może całkowicie zająć się opieką. Jest to ogromna korzyść dla dziecka, ponieważ w każdej chwili jeden z rodziców jest dostępny i nie musi martwić się obowiązkami zawodowymi.

W domowej apteczce warto mieć zawsze lekarstwa przeciwbólowe, przeciwgorączkowe dostępne ogólnie bez recepty i środki opatrunkowe wraz z wodą utlenioną. Są to sposoby na przeciwdziałanie nagłemu pojawieniu się choroby, ale zawsze po podaniu takich środków koniecznie pójść do lekarza rodzinnego.

W momencie pełnego wyleczenia, trzeba dziecku szkolnemu pomóc w nadrobieniu lekcji, ale dziecko musi być całkiem zdrowe – w przeciwnym wypadku może nadrabiać naukę nawet do trzech tygodni. W czasie nieobecności dziecka w szkole pozostali uczniowie prawdopodobnie pisali klasówki, testy i należy zająć się zdobyciem informacji o ich zakresie oraz pomóc uczniowi w uzupełnieniu tej wiedzy.

Dieta – podstrona do :Zdrowie

O karmieniu dzieci napisano już setki książek, tysiące artykułów, więc nie zamierzam tutaj wypowiadać się w tej kwestii.

Chcę tylko powiedzieć, że jako Kogut domowy mamy rzeczywiście czas na to, aby ułożyć odpowiednią dietę dla całej rodziny, możemy skupić się na dbałości o jej równowagę i zdrowe dobieranie pokarmów. Jest w czasie dnia czas na spokojne i przemyślane zakupy wędliny, mięsa, nabiału, owoców i warzyw, a także czasami deserów. Dobre zakupy przełożą się na smaczne i zdrowe posiłki.

Jeżeli chodzi o wprowadzanie dzieciom do diety wędlin, nabiału i owoców, to im szybciej zaczniemy to robić, tym większa korzyść dla dzieci. Jest to trudne zadanie, któremu należy poświęcić dużo czasu, ale w przyszłości unikniemy sytuacji, kiedy nasze dziecko nie chce jeść warzyw, owoców, jogurtów, mleka i innych potrzebnych do jego rozwoju potraw. Przy nowych potrawach trzeba być konsekwentny i nieustępliwym, a dzieci z czasem polubią nawet warzywa, wędliny i inne.

Kogut domowy ma możliwość na to, aby mocno skupić się na karmieniu dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Dobre żywienie skutkuje lepszym samopoczuciem dziecka, większą odpornością i świetna czasami zabawą.

Służę chętnie podpowiedzią na zagadnieniami karmienia od strony technicznej, dobór składników diety pozostawiam dietetykom, lekarzom, rodzicom, bo to są osoby, które wiedzą lepiej ode mnie o różnorodnych potrzebach dzieci. Moja rola jest ewentualnie w podpowiedzi w jaki sposób wdrażać takie zalecenia w życie.

Da Kogo – strona

Mój blog, jak i cały projekt „Kogut domowy” kieruję głównie do mężczyzn, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi.

Jest to też skierowane do osób zamierzających poświęcić się całkowicie takiej formie aktywności życiowej i funkcjonujących w takim stylu życia na co dzień.

Poruszam w nim spray odnoszące się do praktycznej i technicznej strony prowadzenia domu, czyli sposobów i spojrzenia na ten styl życia z innej perspektywy. Z oczywistych względów nie poruszam spraw uczuciowych, bo domyślnie każdy mężczyzna, który zamierza zająć się domem bardzo kocha swoją rodzinę, a kobieta jest równie kochająca i do tego otwarta i wyrozumiała. Nie widzę więc potrzeby pisania o uczuciowej stronie rodziny, bo jest ona w tym wszystkim najważniejsza i ponad wszystkimi naszymi codziennymi sprawami.

Blog i strony internetowe zawierają moje autorski doświadczenia, przemyślenia i spostrzeżenia, poparte przeżytymi sytuacjami i wieloletnim doświadczeniem. Ale są to tylko i wyłącznie mój własny sposób widzenia świata, którym chcę podzielić się z Czytelnikami.

Projekt ma pokazać inne spojrzenie na rodzinę – równie dobre jak tradycyjny model; przełamać pewne schematy i sposób myślenia o roli mężczyzny. Chciałbym, aby taki styl życia stał się nowoczesny i w nowatorski sposób wpłynął na myślenie o rodzinie.

Moje doświadczenia ukazują mi, że można skutecznie, pomimo schematu, odnosić sukcesy.

Projekt jest także skierowany do kobiet, aby mogły pokazać czasami swoim ukochanym, że są różne płaszczyzny aktywności i nie zawsze najważniejszą jest praca i kariera stricte zawodowa. Praca Koguta domowego jest równie trudna, wymagająca, odpowiedzialna i ważna, jak prowadzenie własnej firmy lub kariera w korporacji.

Jest to po prostu inne spojrzenie na naszą aktywność.

O roli ojca mówi się dużo i mądrze, mój projekt ma pokazać konkretne działania i sposób osiągnięcia sukcesu rodziny. Jego założeniem jest praktyczne ukazanie trudów i wymagań tej pracy, ale także satysfakcji i radości, jaką przynosi.

Przy odpowiednim zaangażowaniu prowadzenie domu staje się wielką przyjemnością.

Bardzo chętnie służę radą i podpowiedzią w sprawach dnia codziennego.

Przy odpowiednim zaangażowaniu i postrzeganiu tej aktywności jako pracy zawodowej, prowadzenie domu staje się wielką przyjemnością.

Przecież musimy wstać o konkretnej godzinie, zatroszczyć się o jedzenie, wypełniać swoje obowiązki i dokształcać się, kiedy dziecko chodzi do szkoły – są to wszystkie elementy pracy zawodowej.

Bardzo chętnie służę radą i podpowiedzią w sprawach dnia codziennego, szczególnie w zakresie organizacji dnia, układania harmonogramu zajęć. Zdaję sobie sprawę, że większość spraw poruszanych przeze mnie jest oczywista dla każdego.

Nowatorstwo polega na spojrzeniu na prowadzenie domu jako na aktywność zawodową                       i potraktowanie jej jako pracy ze wszelkimi sprawami, które spotykamy w czasie kariery zawodowej.

Zawsze najtrudniejszym krokiem jest dobra organizacja. I taką właśnie innowacyjność chciałbym wprowadzić do sposobu myślenia

 

Kogdom

Reklamy