Szkoła


Okres szkolny to czas największego samorozwoju Koguta domowego. Dzieci z natury są ciekawe świata i w szkole podstawowej ta strona ich aktywności mocno i szybko rozwija się. Uczniowi, oprócz codziennej opieki i troski o podstawowe potrzeby, należy zapewnić warunki do kształcenia. Każde dziecko chce, aby rodzic pomagał mu w nauce i o ile w klasach I-III jest to jeszcze w miarę łatwe, to w starszych klasach Kogut domowy powinien sam szukać wiedzy i przypominać sobie nabytą. Wszak każdy z nas ma wykształcenie, ale z upływem lat wiedza też się rozmywa. Żeby pomóc uczniowi, warto samemu sięgnąć po książkę i przypomnieć sobie wiedzę ze szkoły podstawowej, a potem gimnazjum.

Dodatkową korzyścią jest fakt, iż sami więcej wiemy.

W młodszych klasach warto poświęcić czas na pomoc dziecku w odrabianiu  lekcji (lecz nie odrabiać za nie), przygotować do klasówki, podpowiedzieć jak ma zrobić pracę plastyczną i szereg innych prac. Oczywiście zmienia się rozkład dnia (znowu) i popołudnia i wieczory ze względu na naukę są najbardziej pracowitą porą dnia. Oprócz nauki, dziecko chce iść na podwórko, obejrzeć bajkę w telewizji i zwyczajnie poleniuchować. Rolą Koguta domowego jest dostosować rytm dnia do zwiększających się potrzeb ucznia. Istotną sprawą w tej kwestii jest również systematyczność rodziców. Zadania domowe najlepiej odrobić po krótkiej przerwie na obiad i odpoczynek, a nie zostawiać na wieczór lub następny dzień.

Dziecko po powrocie ze szkoły też jest zmęczone, a  przekładanie zadań domowych wpływa na zakłócenie rytmu dziecka. Wieczór powinien być dla odpoczynku, wyjścia do kolegi lub koleżanki, obejrzenia bajki w telewizji czy zwykłej zabawy klockami. Warto pilnować systematyczności.

Szkoła jest też wyzwaniem dla rodzica prowadzącego dom. Oprócz zwyczajnych codziennych obowiązków domowych, trzeba zorganizować czas na naukę dziecka i samokształcenie, a przecież trzeba mieć też trochę czasu dla siebie – niestety wraz z rozwojem pociechy tego czasu mamy coraz mniej. I tutaj widać wielką korzyść z bycia Kogutem domowym. Jedno z rodziców jest zawsze do dyspozycji i to w każdej sprawie – zarówno szarości dnia codziennego, jak i w rozwoju umysłu i ducha dziecka.

Należy być także przygotowanym na niespodziewane wydarzenia w szkole (głównie pozytywne), infekcje i urazy dziecka (chociaż z każdym rokiem jest ono bardziej odporne i coraz mniej choruje).

Życzę owocnej nauki.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s