Żłobek


Czas niemowlęctwa jest przepięknym okresem w życiu dziecka i rodziców również. Dziecko jest całkowicie zależne od rodziców i potrzebuje najwięcej troski, miłości, opieki, czuwania, pielęgnacji i wielu innych wartości.

Dla początkującego Koguta domowego jest to czas pełen wyzwań i pracy. Pojawiają się sprawy, o których nie miał pojęcia – jak chociażby przewijanie czy karmienie butelką i różnego rodzaju przecierami, kaszkami. Wymaga to pełnej koncentracji i skupienia się tylko i wyłącznie na dziecku. Jest rzeczą naturalną, że potrzeba kilku tygodni, aby się w tym odnaleźć. Jednak po pierwszym okresie dochodzimy do pewnej wprawy. Większość czynności jest po prostu powtarzalna – karmienie, przewijanie, kąpiele. Zresztą w sprawach diety dobrze słuchać lekarza pediatry, bo na pewno jest bardziej doświadczony od nas.

W tym okresie pojawia się wiele niespodzianek.

Kogut domowy musi całkowicie skupić się na opiece na tak malutkim dzieckiem, czasami ciężko jest wypełniać inne domowe obowiązku – z powodu niewyspania, przeżywania chorób dziecka i odnalezienia się w tej sytuacji. Dobrze jest spokojnie robić swoje, a po dwóch, trzech miesiącach nie czuje się już zmęczenia, tylko radość z szybkiego w tym okresie rozwoju pociechy.

Ten czas, kiedy wszystkie swoje siły mamy skupić na dziecku, jest największym testem dla Koguta domowego. Ale nie ma się co martwić na zapas – każdy go przejdzie.

Ważne jest, aby dziecko czuło naszą obecność przez całą dobę i w każdej chwili.

Ważne jest także, aby Kogut domowy pomagał żonie w tym trudnym dla niej także okresie. Jego zadaniem powinno być maksymalne odciążenie jej we wszystkich domowych pracach (chyba, że sama będzie chciała coś robić), aby spokojnie mogła wrócić do pełni sił i cieszyć się rodziną.

W tym okresie trzeba bardzo trzymać się harmonogramu dnia i należy pamiętać, że rozkład ten ustala całkowicie niemowlak, a Kogut domowy ma ułożyć wszystkie pozostałe obowiązki według tego priorytetu.

 

Sytuacji w tym czasie jest tak wiele, że trudno jest cokolwiek podpowiadać. Kogut domowy sam znajdzie wiele rozwiązań i nauczy się pracować w nowej rzeczywistości.

Pewnym rozwiązanie jest oddawanie niemowlaka do żłobka na kilka godzin, ale zdecydowanie wspanialsze efekty daje niemowlakowi nasza opieka – z prostego powodu: jedno dziecko – jeden opiekun. Jeżeli nie zachodzi taka potrzeba, to nie powinniśmy zapisywać do żłobka.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s